Základní informace o destinaci:
Jordánsko je jednou z historicky nejzajímavějších zemí Blízkého a Středního Východu. Přes jeho pouště a údolí kráčela strhující i krutá historie stejně jako romantická postava Lawrence z Arábie. Skalní město Petra, Vádí Rum, Aqaba u Rudého moře i Mrtvé moře a hraniční řeka Jordán jsou pojmy, které k Jordánsku neodmyslitelně patří. Díky své poloze na „hranici“ Evropy může být Jordánsko i skvělým tipem pro firemní incentivní cesty. Aktivit a zábavy nabízí přemíru od večeře v automobilovém muzeu přes pohoštění v poušti až po jízdu historickým vlakem.
Poloha:
Jordánské hášimovské království leží v Západní Asii, při Akabském zálivu u Rudého moře. Nejdelší hranici má s Izraelem; část hranice tvoří Mrtvé moře, kromě něho hraničí na severu se Sýrií, na východě s Irákem a na východě a jihu se Saúdskou Arábií. Mořské pobřeží země je dlouhé celkem 26 km. Zemi lze rozdělit na tři hlavní oblasti; úrodné údolí řeky Jordán, který protéká po hranici s Izraelem a ústí do Mrtvého moře. To je zároveň součástí Velké příkopové propadliny táhnoucí se až k Akabskému zálivu. Dále je to náhorní plošina Východního břehu, kde leží i většina měst a historických památek a nakonec Syrská poušť na severovýchodě země táhnoucí se do Sýrie, Iráku a Saúdské Arábie.
Rozloha:
92 300 km2
Státní zřízení:
Oficiální název: Jordánské hášimovské království
Politický systém: konstituční monarchie
Obyvatelstvo:
Počet obyvatel: 6,1 milionů
Většina z beduínské populace, která tvoří 40% obyvatelstva, pochází z Hidžázu v Saúdské Arábii. Více než 3 miliony Jordánců mají cizí původ, skoro 2 miliony je uprchlíků z Palestiny, kteří do země přišli po válkách r. 1948 a 1967 a získali zde občanství. Asi 5 % obyvatel patří k různým etnickým minoritám – Arménům, Kurdům, Čečencům, Čerkesům a Turkům. 90 % Jordánců vyznává sunnitský islám, asi 2 % jsou šíité nebo Drúzové a 8 % obyvatel je křesťanů, převážně řeckého ortodoxního vyznání.
Hlavní město:
Ammán
Jazyk:
Úřední jazyk: arabština
Dorozumění: anglicky
Měna a kurzy:
Měnová jednotka: jordánský dínár (JOD) = 100 piastrů = 1000 fílů (1 JOD = 1,4 USD)
Peníze s sebou: USD i EUR, platby úvěrovými kartami běžné
Geografické ukazatele:
Jordánské království (89 342 km2, 6,4 mil. obyv.) se nachází na Blízkém východě, nad severním cípem Rudého moře. Zde v Akabském zálivu mu patří asi 20 km pobřeží. Na východě tvoří tři čtvrtiny země kamenitá poušť. Jordánským údolím, jež je součástí Velké příkopové propadliny, protéká řeka Jordán, vlévající se do bezodtokého Mrtvého moře. Nejvyšší horou je Jebel um Adaami (1840 m n.m.), nejnižším Mrtvé moře (420 m pod hladinou světového oceánu).
Podnebí:
Na severu a západě Jordánska je klima středomořské, na jihu a východě typické pouštní. Obecně zde vládnou teplá suchá léta a mírné vlhké zimy. Průměrné roční teploty dosahují 15 – 25 °C, v létě v pouštích ale běžně stoupají na 40 °C. Roční srážky dosahují v západních horách průměru 800 mm, kde ojediněle v zimě i zasněží, avšak na 90 % rozlohy země jsou nižší než 200 mm, v pouštích pouhých 25 – 50 mm. Průměrné měsíční teploty v Ammánu jsou v lednu 12 °C, v srpnu 36 °C; v letních měsících zde prakticky vůbec neprší.
Místní kuchyně:
Jordánská kuchyně patří mezi nejchutnější v arabském světě. Pokrmy se připravují z telecího, kozího, drůbežího masa a ryb. Maso se peče, dusí a griluje. Používá se zelené koření, hlavně máta, koriandr, petrželová nať, rajčata, okurky, papriky, cibule, česnek, okra, mrkev, fazolky, cukety a lilky. Proto je tato kuchyně nejen pestrá, s vynikající chutí, ale hlavně velmi zdravá. Zelenina často tvoří až 80% pokrmu. Z Libanonu pronikl na domácí jídelníčky oblíbený arabský salát tabbouleh, připravovaný ze sekané petržele, máty, rajčat a pukané tvrdé pšenice, ochucený citronovou šťávou a olivovým olejem. Klasickým oblíbeným jídlem je hummus a baba ghanouj, což je pasta z vařeného lilku a sezamové tahini. Mezi další lahůdky patří třeba marinované jehněčí kousky opékané na grilu - shish kebab nebo kuřecí variantu shish taouk. Kromě chlebové placky je hlavní přílohou rýže. Místní moučníky jsou velmi chutné a sladké. K nejznámějším patří baklava, katayef nebo maamoul. Nejčastějšími přísadami jsou místní plody, jako jsou fíky, datle a ořechy (pistácie, mandle, kešu) a hlavně med, který se hojně využívá k výrobě sladkých desertů.
Suvenýry:
Mezi tradiční výrobky a suvenýry dovážené z Jordánska patří místní pálenka Arak a různé druhy cukrovinek a oříšků. Především přístav Aqaba je znám velkou nabídkou pražených oříšků, které lze na místním trhu nakoupit. Mezi typické arabské dárky patří také vodní dýmka, keramika, výrobky z kůže, oblečení a koření všeho druhu. Dalšími oblíbenými suvenýry jsou zlato, stříbro a beduínské šperky. V hotelích u Mrtvého moře i mimo ně lze koupit produkty a kosmetiku z Mrtvého moře. Nakupovat můžete jak na tradičních trzích zvaných súky, tak v kamenných obchodech západního stylu.
Vízová povinnost a vstupní formality:
Občané ČR mohou do Jordánska cestovat s cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu. Pas musí být opatřen platným vízem, které lze obdržet na jordánském velvyslanectví ve Vídni.
Jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech, s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge (přechod mezi Jordánskem a palestinskými územími Izraele) za poplatek přibližně 10 JOD.
Při odjezdu ze země se platí odjezdová taxa ve výši 15 JOD, v letecké dopravě obvykle zahrnutá do ceny letenky.
Očkování a zdravotní doporučení:
V Jordánsku jsou kvalitní soukromé nemocnice, zejména v Ammánu a Aqabě, kde ošetří každého Evropana, který se prokáže mezinárodně platným pojištěním pro cesty a pobyt, popř. složí-li dostatečně vysokou zálohu na léčebné výlohy. Mnozí lékaři, zejména ve velkých městech, hovoří anglicky.
Doporučuje se, aby turisté měli vlastní léky na předpis a zdravotní pojištění. V menších zdravotnických zařízeních, která jsou prakticky v každém městě, může být platba požadována v hotovosti, a proto je třeba mít k dispozici finanční rezervu nebo kreditní kartu. Následná refundace výdajů je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu. Před ošetřením je nutné se na smluvní zařízení (případně smluvního lékaře) obrátit a řídit se jejich pokyny.
Pokud budete ošetřeni, je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou (trvejte na angličtině nebo latině) a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších dokladů (např. rtg snímků) pro jednání s pojišťovnami.
Žádné očkování není povinné a mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje. Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutence A i B, břišnímu tyfu a při delším pobytu i vzteklině, zejména pokud budete cestovat individuálně na venkov či do pouště.
Na cestovní průjem (diarhoea) jsou kromě Ercefurylu a Antinalu účinnější místní léky, poraďte se s lékárníkem. Nutná je dieta a dostatečné pití, nejlépe minerálek a iontových nápojů, nebo alespoň vody s cukrem a solí. Při eventuálním štípnutí pouštním štírem použijte histaminika nebo vyhledejte lékaře.
Časové pásmo:
Jordánsko je proti ČR posunuto o jedno časové pásmo na východ. Přitom zavádí letní čas, a to vždy od posledního pátku v březnu do posledního čtvrtka v říjnu, zatímco ČR vždy od poslední neděle v březnu do poslední soboty v říjnu. Kromě čtyř dní v roce je tak časový posun v Jordánsku trvale +1 hodina proti ČR.