Mexiko „Kolébka Mayské civilizace“

od 76 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Yucatán je ideální kombinací pro ty, co mají rádi sluníčko, plážový život a zároveň si dny nicnedělání a relaxu chtějí zpestřit návštěvou impozantních mayských památek, nejvýznamnějších v rámci celé Střední Ameriky a Karibiku, či tajemných cenote – napůl zaplavených krasových jeskyň, kde se nechá vykoupat mezi krápníky.

Pokud chcete poznat mayskou kulturu, doporučujeme vydat se s námi na okruh, během něhož můžete navštívit klenoty mayské kultury jako Chichén Itzá, Uxmal, Becan či Palenque.

Program zájezdu:

1. den
odlet z ČR - Cancún - Valladolid
Odlet z Prahy do destinace. Pozdě odpoledne přílet do Cancúnu. Transfer do města Valladolid.

2. den
Valladolid - Chichén Itzá - Izamal - Mérida
Odjezd z Valladolidu a pokračování k jednomu ze sedmi divů světa, CHICHÉN ITZÁ (2,5h), místo, kde nás Mayové nepřestávají udivovat svými vědomostmi. Každých 6 měsíců sem sestoupí Opeřený Had Kukulkán, vždy o rovnodennosti. Najdete zde největší hřiště na pelotu v celé Mezoamerice, Tzompantli a spoustu dalších pamětihodností. Po prohlídce pokračování do IZAMALU, žlutého městečka tří kultur, kde navštívíme klášter sv. Antonína z Padovy se svým druhým největším atriem na světě, hned po Vatikánu (1h). Cesta do MÉRIDY (1h) a večerní procházka po tomto romantickém koloniálním městě ze XVI. století.

3. den
Mérida - Uxmal - Campeche
Odjezd z Méridy a přejezd do bývalého mayského sídla v UXMALU (1h), kde Mayové uctívali boha deště Chaaca, jehož podobiznu můžeme rozeznat snad na všech stavbách. Najdeme zde také spoustu ,,chultunů”, do kterých se shromažďovala dešťová voda. Uxmal je typický svým architektonickým stylem puuc, který je považován za tzv. ,,mayské baroko”. Pokračování do koloniálního opevněného města CAMPECHE (2h), jež vybudovali španělští konqistadoři v XVI. století. Projdeme se historickým jádrem. Večer nádherné západy slunce na přímořské promenádě.

4. den
Campeche – La Venta - Palenque
Brzy ráno cesta do bývalého mayského sídla PALENQUE. Pojedeme podél pobřeží a zastavíme se u Olméckých hlav v La Venta – je to muzeum v přírodě a nachází se ve městě Villahermosa ve státě Tabasco. Uchovává nejvýznamnější sbírku kousků patřící olmécké kultuře. Mezi vystavenými archeologickými kusy se nachází série tří kolosálních hlav majících výrazné estetické rysy, ty menší sochy, oltáře vytesané do kamene, podobizny vládců, řezané kameny tak, aby se z nich dala skládat mozaika s různými figurami, velké masky a zbytky olméckého hrobu, který byl vytvořen z postavených podlouhle nařezaných kamenů. Ty nejzajímavější jsou třeba Jaguáří hlava, Opice hledící do nebe, Polidštěný jaguár, Velký oltář, Mozaika Jaguára, Král, Kolosální hlava, Oltář s obětí, Babička, Hlava starce a Oltář s dětskou obětí. Večer dojezd do Palenque.

5. den
Palenque - vodopády Misol Ha nebo Roberto Barrios
Dopoledne prohlídka naleziště v Palenque, tajemné místo vsazené do chiapaských bujných tropických lesů. V době svého rozkvětu zde vládnul mocný král Pakal, který zde nechal vystavit svou vlastní hrobku. Ta zůstávala v utajení až do druhé poloviny 20. století, kdy byla objevena a artefakty převezeny do muzeí. Navštívíte královský palác a náměstí tří chrámů. Zachoval se zde také původní akvadukt. Po ukončení prohlídky krátký přesun k vodopádu MISOL-HA (30 min) nebo Roberto Barrios k osvěžující koupeli. Návrat do hotelu a volný večer.

6. den
Palenque - Becan - Chicanna
Ranní přejezd do dalšího mayského archeologického naleziště v BECANU ,,Hadí Stezka” (5h), který je specifický tím, že byl v dávné minulosti obehnán dokola vodním příkopem, který měl město ochránit před vpádem nepřátel. Procházka tímto poklidným místem a výstup na pyramidu. Pokračování do nedaleké Chicanna, pak Xpujil a odpočinek po cestě.

7. den
Chicanna - Dzibanché - Kohunlich - laguna Bacalar
Ranní přejezd do nedalekého archeologického naleziště DZIBANCHÉ, které může směle konkurovat slavnému Calakmulu, ale bez davu turistů. Město Dzibanché v mexickém státě Quintana Roo, který se rozkládá na východě poloostrova Yucatán, bylo podle nejnovějších zjištění archeologů jedno z nejvýznamějších politických center mayské civilizace v letech 250 až 1000 našeho letopočtu. Vládla tu jedna z nejmocnějších rodin, dynastie Hadích králů. Nejnovější výzkumy ukázaly, že město bylo obydlené až do 13. století, tedy dlouho po pádu mayské civilizace. Vykopávky v místě obklopeném kilometry husté džungle probíhají od roku 2008.

Pokud budeme mít trochu času, krátká zastávka u naleziště KOHUNLICH, který se proslavil svými největšími štukovými maskami Boha Slunce. Při troše štěstí zde natrefíme na vřešťany. Přesun k laguně BACALAR.

8. den
Bacalar – Tulum – Coba - Playa del Carmen
Po snídani nás čekají asi 3 hodiny jízdy k Mayskému nalezišti Tulum. Tulum je sice rozlohou malé naleziště mayských památek, ale díky svému umístění působí úchvatným dojmem. Mayové město vystavěli na vyvýšeném skalnatém ostrohu nad malou písčitou pláží, která sloužila jako přístav a posléze obehnali kamennou zdí 4 metry vysokou a místy až 6 metrů tlustou.

Jsou to jediné mayské pyramidy postavené v bezprostřední blízkosti karibského moře a jedno z mála měst opevněných hradbami. Jméno Tulum není původní, to mu dali jeho objevitelé F.Catherwood a J.Stephens, kteří jej v roce 1842 objevili. Původně se město zřejmě dle dochovaných podkladů jmenovalo „Zamá“ tedy úsvit, což je příznačné, protože slunce vychází nad mořem přesně proti hlavnímu chrámu.
Odpoledne ještě zavítáme k poslední pyramidě a tou je Cobá. Poloha Coby v blízkosti laguny umožňovala dosáhnout vývoj a důležitost města, na rozdíl od ostatních měst s méně výhodnou polohou. Na tomto místě můžeme pozorovat několik sacbé, neboli mayských cest, které vzájemně spojovaly nejen struktury, ale i města. Význam jeho názvu možná znamená kalná voda, možná mechová voda, protože ,,cob´´ znamená vlhkost anebo mech a ,,ha´´ znamená voda. To by znamenalo také voda s mechem anebo vlhkost vody. Hned u vstupní brány se nachází budka, tam si můžete vybrat a zaplatit jízdní kolo, asi 4 USD anebo ,,rikšu“ pro 2 osoby za 10 USD a celou oblast si tak pohodlně projet.

Poté již přejezd do hotelu, kde si užijete pobyt All inclusive na pláži.

9. den
Playa del Carmen na pláži
Zasloužený odpočinek na pláži. Možnost výletu do města Playa del Carmen za nákupy nebo na ostrov Cozumel.

10. den
Playa del Carmen na pláži
Zasloužený odpočinek na pláži. Možnost výletu do města Playa del Carmen za nákupy nebo na ostrov Cozumel.

11. den
Playa del Carmen na pláži - odlet do ČR
Zasloužený odpočinek na pláži. V odpoledních hodinách transfer na letiště a odlet.

* změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje:

letenka Praha – Cancun – Praha (s přestupem) v ekonomické třídě včetně 1 ks standardního zavazadla k odbavení
10 x nocleh ve dvoulůžkových pokojích standardní kategorie v hotelech uvedených v programu
7 x snídaně
3 x All inclusive
veškerá doprava dle programu
český průvodce po celou dobu programu
pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění (doporučujeme pojištění proti storno zájezdu z důvodu nemoci)
příplatek za jednolůžkový pokoj
vstupy do památek a archeologických nalezišť – cca. 80 USD na osobu
fakultativní aktivity u laguny Bacalar
spropitné průvodci a řidiči – cca. 5 USD na osobu a den

Minimální počet účastníků:

minimální počet účastníků pro realizaci zájezdu je 10 osob

Základní informace o destinaci:

Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se nesmírnou kulturní i společenskou různorodostí. Pomineme-li slavnou severní hranici s USA, která je oblíbeným námětem mnoha hollywoodských filmů, je Mexiko zdrojem výjimečného historického a kulturního bohatství. Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n. l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Právě Mayové stavěli slavné kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Kromě Mayů žili v Mexiku Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlán (dnešní Mexico City) a jejich říše, stejně tak jako říše Mayů, přežila až do příchodu Španělů.

Poloha:

Geograficky se nachází drtivou většinou území v Severní Americe, geopoliticky bývá ale často řazeno mezi státy Střední Ameriky. Na severu sousedí s USA, na jihu a jihovýchodě s Guatemalou a Belize. Západ Mexika omývá Pacifický oceán, východ Atlantik. Na severu západního pobřeží se nachází poloostrov Baja California a k němu přilehlý Kalifornský záliv, který ohraničuje Cortézovo moře; východní pobřeží rozděluje poloostrov Yucatán na Mexický záliv a Karibské moře. K Mexiku patří i různá, nepříliš velká souostroví a ostrovy, díky turistickému ruchu je nejznámější asi ostrov Cozumel.

Rozloha:

1 964 375 km²

Státní zřízení:

Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos). Prezidentská federativní republika.
Správní členění: 31 spolkových států, 1 federální distrikt hlavního města

Obyvatelstvo:

110 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je katolického a protestantského vyznání.

Hlavní město:

Ciudad de Mexico

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Mexické peso. Jedna setina pesa jmenuje centavo.

Geografické ukazatele:

Největší část státu zaujímá horská soustava Kordiller. Severní část tvoří Mexická plošina mezi horskými pásmy Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental. Na jihu navazuje Mladovulkanická Kordillera s řadou činných a vyhaslých sopek (Citlaltépetl 5700 m), Popocatépetl (5452 m). Kordillery pokračují pak dále k jihovýchodu jako Jižní Kordillera.

Poloostrov Yucatán tvoří vápencová plošina s krasovými tvary.

Podnebí:

Mexický poloostrov Yucatán nabízí po většinu roku krásné počasí s průměrnými teplotami kolem 26 stupňů. V období od dubna do září jsou teploty průměrně o dva stupně vyšší, na podzim a především v zimě ručička teploměru klesá k 23 stupňům.

Nejméně srážek spadne v zimě, nejvíce naopak v srpnu, kdy mohou být v odpoledních hodinách poměrně časté. Letní období dešťů je předzvěstí podzimní hurikánové sezóny, trvající od začátku září do konce října. To je také jediné období, kdy není vhodné v Mexiku trávit dovolenou.

Místní kuchyně:

Běžně se jídla podávají v restauracích, ovšem snídani nebo lehký oběd je možno si objednat i v kavárnách. Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. Skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem. K jídlu se běžně pije voda nebo pivo. Velmi dobré pivo je například Sol nebo Corona nebo Dos Equis. V Mexiku se prodává celá řada čerstvých džusů jugos. Nejběžnější jsou džusy z pomeranče nebo mrkve.

Suvenýry:

Tequilla je pro Mexičany něco jako pivo pro Čechy. Je národním nápojem, a tedy i symbolem Mexika. Současně je také nejčastěji dováženým dárkem a suvenýrem z dovolené v Mexiku. Aby ne. Mexické ceny jsou o dost nižší než ty v Česku, o kvalitě nemluvě.

Ceny za láhev tequilly jsou v Mexiku bez pochyby lákavější než u nás. Jediné, čím se musíte při nákupu omezovat, je množství, které můžete převézt přes hranice. Alkohol ale určitě doporučujeme nakupovat na nějakém „zaručeném“ místě. Na dobré ceny narazíte v místních supermarketech, naopak potulný prodejce tequilly asi nebude tím nejdůvěryhodnějším zdrojem.

Která tequilla je úplně nejlepší? Co Mexičan, to jiná rada. Vyhlášené jsou palírny na severu Mexika, kde pěstování agáve prospívá sousedství se suchými oblastmi. Nejkvalitnější druhy tequilly poznáte tak, že na štítku uvidíte označení 100 % agáve.

Špičatý klobouk ze slámy patří k nejoblíbenějším suvenýrům, turisté jej totiž považují za symbol Mexika. Realita se však trošku liší. V dnešní době se sombrera používají pouze při tradičních oslavách nebo jako součást folklórního oděvu. Seženete je ale na každém rohu - v kamenných obchodech, na tržištích, v pouličních stáncích, v hotelu i na letišti. Co se různí, jsou provedení a ceny. Za klasické slaměné sombrero můžete v přepočtu zaplatit 50, ale také 500 Kč (k roku 2017) v turistických letoviscích a poblíž luxusních hotelů. Naopak prodavač u pyramid bude rád za každý prodaný kousek.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země, s možností prodloužení o dalších 90 dní.

Očkování a zdravotní doporučení:

Mexiko nevyžaduje žádné povinné očkování.

Časové pásmo:

Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu