Mongolsko Přírodou země kočovníků

od 89 990
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Mongolové o své zemi říkají, že je to krajina pod věčně modrým nebem. Mongolsko, země nekonečných stepí a drsné přírody, je destinací plnou kontrastů, kde se minulost snoubí s přítomností. Navštívit Mongolsko znamená ponořit se do krajiny plné historie, tradic a neopakovatelných přírodních scenerií. V srdci této fascinující země leží její pulzující hlavní město Ulaanbaatar, které slouží jako brána k objevování mongolské kultury a přírody.

Program zájezdu:

1. den
odlet do Mongolska
Odlet v dopoledních hodinách do Ulaanbaataru s přestupem.

2. den
přílet - Ulaanbaatar City Tour
Po příletu v časných ranních hodinách Vás čeká prohlídka hlavního města Mongolska: Bogdgegénův palác, chrám Čojdžin-lamy a klášter Gandan, kde se nadechneme buddhistické atmosféry a vstoupíme do sověty zničeného a posléze obnoveného chrámu Džanrajseg s ohromnou sochou Buddhy. Oběd v místní restauraci, odjezd do hotelu, ubytování, odpočinek, večeře.

3. den
Národní park Khugnu Tarna (malá poušť Gobi)
Prozkoumejte vyprahlé duny, drsné hory a projeďte se na velbloudech i na koních. Přenocujte u nomádů a pozorujte hvězdy. Noc v jurtě u nomádů.

4. - 5. den
Národní park Orkhon Valley a jízda na koních
Po snídani odjezd do Orkhon valley, které má rozlohu téměř 122 000 hektarů a zahrnuje rozsáhlou oblast pastvin na obou březích řeky Orkon a archeologické pozůstatky od skalních rytin (petroglyfů) ze 6. st., jelení kameny, starověké hroby a hrobky Čingischánova impéria. Během dne oběd, odpoledne návštěva jačí farmy a procházka k vodopádu Ulaan Tsutgalan nebo také Orkon, který vznikl před 20 000 lety spojením sopečných erupcí a zemětřesení. Výška vodopádu je 20 metrů, šířka 10 metrů a je to největší vodopád v Mongolsku. Večeře a nocleh v jurtě. Oblast údolí řeky Orchon je považovaná za kolébku nomádské kultury a významné historické místo, neboť právě zde založil v roce 1220 Čingischán město Karakorum, první hlavní město mongolské říše.

6. den
horké prameny Tsenkher
Snídaně. Vydáte se do ajmaku Arkhangai k horkým pramenům Tsenkher, které mají léčivé vlastnosti zejména u kloubních onemocnění či onemocnění nervového systému. Po cestě do tábora zastávka u rodiny mongolských nomádů, kteří žijí v horské oblasti Khangai. Na chvíli proniknete do života těchto kočovníků, ochutnáte tradiční mléčné výrobky včetně slavného nápoje Kumys, což je kysané kobylí mléko. Ve večerních hodinách si v kempu dopřejete minerální koupel v termálních jezírkách. Večeře a nocleh v jurtovém táboře.

7. den
Karakorum a klášter Erdene Zuu
Po snídani odjezd do bývalého hlavního města Karákora. Město je spolu s údolím Orkon Valley na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zde známý klášter Erdene Zuu, který připomíná buddhistický růženec, měl mít 108 stúp, což se nakonec nepodařilo zrealizovat, ale i tak je to veledílo. 108 je posvátné číslo pro buddhismus. V základech chrámu jsou použity kameny z ruin starověkého hlavního města Karákora. Během dne oběd, odpoledne návštěva workshopu s ručně vyráběnými plstěnými výrobky. Večeře a nocleh v jurtě.

8. den
jezero Ugii a památník Khushuu Taidam
Dnes se vydáte k jezeru Ugii, které odhaluje poklidnou mongolskou oázu, kde voda zrcadlí rozlehlé nebe a vzdálené horizonty. Milovníci ptáků a přírody se hrnou do tohoto ráje, okouzleni jeho klidnou krásou a bohatou biodiverzitou. Jak vlnky šeptají příběhy stepi, návštěvníci u jezera Ugii nacházejí útěchu v jeho nedotčených krajinách. Po cestě k jezeru krátká zastávka u památníku Khushuu Tsaidam, který se datuje do roku 732 př. Kr. A je zapsaný na seznamu UNESCO. Večeře a nocleh v jurtě.

9. den
cesta do Ulaanbaataru a taneční představení
Dnes ná čeká delší cesta zpět do Ulaanbataru, kde si vychutnáte tradiční taneční vystoupení, večeře v místní restauraci a ubytování v hotelu 4* na 2 noci.

10. den
celodenní výlet do národního parku Hustai
Snídaně. Dnes vás čeká výlet do národního parku Hustai, kde najdete jedinečnou kombinaci lesů, písečných dun a skal. Pojedete autem do míst, kde žije ve volné přírodě divoký kůň Převalského. Budete mít skvělou příležitost vyfotografovat tento druh ohrožených koní, o jejichž návrat do volné přírody se velmi zasloužila pražská ZOO. Pokud budete mít štěstí, uvidíte také lišky, jeleny, srnce či orly. Návrat do hotelu.

11. den
odlet zpět do ČR
Snídaně a transfer na letiště.

* změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje:

letenka Praha/Vídeň – Ulaanbaatar – Praha/Vídeň (s přestupem) v ekonomické třídě včetně 1 ks standardního zavazadla k odbavení
3 x nocleh ve dvoulůžkových pokojích standardní kategorie v hotelu 4* v Ulaanbaataru
6 x ubytování v jurtě
9 x plná penze vč. vody, kávy, čaje
veškerá doprava dle programu
vstupy dle programu
jízda na koních a velbloudech
český průvodce po celou dobu programu
pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění (doporučujeme pojištění proti storno zájezdu z důvodu nemoci)
příplatek za jednolůžkový pokoj
spropitné průvodci a řidiči – cca. 10 USD na osobu a den
jiné nápoje než voda a čaj

Minimální počet účastníků:

** minimální počet účastníků pro realizaci zájezdu je 10 osob

Základní informace o destinaci:

Mongolsko je vnitrozemský stát ve střední Asii, který na serveru hraničí s Ruskem (3 000 km) a na jihu s Čínskou lidovou republikou (4 760 km). Oficiální název je Stát Mongolsko. Země zaujímá plochu 1 566 500 km² (dvacetkrát více než ČR, a je téměř velké jako Aljaška), ale vzhledem ke svým pouze 3,05 milionům obyvatel patří Mongolsko mezi státy s nejnižší hustotou zalidnění.

Hlavní město je Ulánbátar, s téměř polovinou populace celého Mongolska, s 1,3 mil. obyvateli. Území Státu Mongolsko se rozkládá na části území tzv. Vnějšího Mongolska, zatímco tzv. Vnitřní Mongolsko je dnes jako autonomní oblast součástí Čínské lidové republiky.

Velkou část Mongolska pokrývají stepi s drsným podnebím, kde hlavním zdrojem obživy je kočovné pastevectví. Pro hospodářství země a její vývoz jsou důležité výrobky z vlny, například látky a další výrobky z kašmíru, a výrobky z kůže. V současné době se velkým tempem rozvíjí těžba nerostných surovin, která byla hlavním zdrojem příjmů státu již před rokem 1990.

Poloha:

Mongolsko leží ve střední Ásii s hranicemi s Ruskem a Čínou

Rozloha:

1 564 116 km2 (z toho tvoří 0,6 % vodní plocha), což je 20 x více než má Česká republika. Je to pátý největší asijský stát. 2/3 rozlohy tvoří horstva. Asi 63% rozlohy se nachází v oblasti s trvale zamrzlou půdou a z toho asi 30% půdy promrzá do hloubky 5 metrů.

Státní zřízení:

parlamentní republika (nezávislost na Číně získali 11.7.1921)

Obyvatelstvo:

3 052 990 (rok 2015) – 95% tvoří Mongolové, 4,5 % Kazaši (Mongolové se skládají z několika etnik – Chalchové 86%, Ojrati a Burjati), dále zde žije velké množství Rusů, Číňanů a Korejců. 35-40% obyvatel jsou kočovníci nebo polokočovníci. Z toho je pak pouhých 15% pravých nomádů, kteří se stěhují neustále.

HUSTOTA ZALIDNĚNÍ : 1,8 obyvatel / km2, nejnižší hustota zalidnění na světě.

NÁBOŽENSTVÍ : buddhismus (Kazaši vyznávají islám)

Hlavní město:

Ulánbátar

Jazyk:

mongolština (do 20. let 20. století používali vlastní písmo, dnes se používá upravená cyrilice. Velké procento obyvatel mluví rusky, dále se zde domluvíte anglicky a dokonce 1% obyvatel mluví česky.

Měna a kurzy:

tugrik (MNT), 100 MTN = … CZK, banky jsou otevřené ve všední dny 9:30 – 12:30 a od 14:00 – 15:00 a v sobotu 9:30 – 11:30.

Geografické ukazatele:

NEJVYŠŠÍ HORA : Chüjten Úl (neboli Studená Hora) 4 374 m n.m. leží v masivu Tavan Bogd v pohoří Altaj. Na Mongolský Altaj navazuje plynule Gobijský Altaj, který se postupně snižuje až do pouště Gobi. Průměrná nadmořská výška je 1 580 m n.m. Proto překročit výšku 2 000 m n.m., která již způsobuje zdravotní komplikace není nic mimořádného, je důležitá aklimatizace. Pouze 19 % rozlohy země se nachází pod úrovní 1 000 m n.m.

Podnebí:

Mongolsko trápí nedostatek vláhy a to celoročně. Jelikož se jedná o zemi ve vnitrozemí, má typické vnitrozemské podnebí s drsnými zimami a teplými léty. Přičemž nejteplejší oblastí je poušť Gobi, která je ale zároveň také v období zimy nechladnější. V zimě málokdy leží v Mongolsku sníh. Sníh padá pouze v horách a nemá zavlažovací efekt, buď se po roztátí okamžitě vsákne na malém prostoru nebo jej rozfouká vítr. V létě bývají velké výkyvy teploty mezi dnem a nocí. Nejdelší roční období je zima, která trvá od listopadu do března. Jedná se také o nejslunnější období, i když v Mongolsku svítí slunce plných 250 dní v roce. Jaro je větrné, prašné, chladné a velmi proměnlivé. Léto je krátké, horké a více deštivé. Podzim je teplý a počasí je poměrné stálé. Říjen je příhodný měsíc k návštěvě některých oblastí. Severní oblasti jsou již chladné.

Časové pásmo:

ČASOVÉ PÁSNO : + 6 hodin oproti ČR (letní čas) a + (zimní čas)

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu