Filtr

Informace o zájezdu:

Termín: 10.10. - 21.10.2024
Ubytování: 10 nocí

Program zájezdu:

Taškent – Samarkand – Buchara – Chiva – Khorezm – Nukus – Muyanak – Aralské jezero

·       bohatý program

·       folklorní večer v Buchaře

·       vstupy dle programu v ceně

·       jeepem u Aralského jezera

·       polopenze ve městech + 2x plná penze

·       česky hovořící průvodce

 

1. DEN: ČT 10.10. Praha – Taškent

 

Odlet ve večerních hodinách z Prahy do Taškentu. Let s přestupem v Istanbulu.

 

2. DEN: PÁ 11.10. Taškent – Chimgan – Samarkand

Přílet do Taškentu v brzkých ranních hodinách. Po příletu odpočinek na hotelu a snídaně. Poté transfer do horské oblasti Chimganu k největší vodní ploše (přehradě). V případě příznivého počasí výlet lanovkou na úpatí nejvyšší hory s výhledy do okolí. Transfer do Samarkandu. Cestou krátké zastávky na vesnických trzích, kde je možnost ochutnat typické domácí uzbecké produkty. Pozdější příjezd do Samarkandu. Nocleh v hotelu.

 

3. DEN: SO 12.10. Samarkand

Po snídani celodenní prohlídka Samarkandu: náměstí Registan (náměstí tří mešit), mauzoleum Gur Amir, návštěva mešity Bibi-Khanum, bazar na hedvábné stezce, observatoř Ulug Bega, archeologické muzeum a nekropole Shakhi-Zinda. Večeře v typickém uzbeckém domě. Nocleh v hotelu.

Fakultativně návštěva divadla (cca 15 USD).

 

4. DEN: NE 13.10. Samarkand – Buchara

Po snídani odjezd do Buchary (280 km). Během cesty zastávka v rodinné farmě na venkově a ve vinařském závodě s možností ochutnávek vína, koňaků a grappy (fakultativně). Vína jsou zde velmi kvalitní a chutná. Uzbekistán je také významný producent ovoce a zeleniny. V zemi neexistuje střední vrstva, a tak zde uvidíme i život na druhé straně. Po cestě zastávka v staronové mešitě z rozsáhlým parkem a zahradou. Podvečerní prohlídka města: Architektonický komplex Poi Kalon s mešitou a minaretem Kalon, mešitou Mir-i-Araba, pevnost Ark – bývalá rezidence emírů Buchary, mešita Bolo-Hauz. Večeře v národní restauraci. Nocleh v hotelu.

 

5. DEN: PO 14.10. Buchara

Prohlídka Buchary – Mauzoleum Ismaila Samanida, Mauzoleum Chashma-Ayub. Odpoledne obchodní kupole centra klenotníků Toki Zargaron, architektonický komplex Kosh-madrasa s medresou Ulugbek a Abdul-Aziz chána, obchodní kupole Toki Telpak, mešita Magoki Attori, obchodní kupole směnárníků Toki Sarrafon, architektonický komplex Laybi-Hauz s medresou Nadir Divan Begi a medresou Kukeldash.

Večeře v tradiční restauraci. Folklorní večer v paláci Nadir Divan-begi. Nocleh v hotelu.

 

6. DEN: ÚT 15.10. Buchara – Chiva

Po snídani odjezd do Urgenče přes poušť Kyzylkum do Chivy (450 km). Cestou několik zastávek na zajímavých místech pouště. Cestou přestávka na oběd. Příjezd do Chivy, ubytování v hotelu. Večeře v tradiční restauraci, nocleh v hotelu.

  

7. DEN: ST 16.10. Chiva

Po snídani prohlídka Chivy (památka UNESCO). Návštěva Ichan Kala: minaret Kalta Minor, pevnost Kunya Ark, medresa Rakhim Khan, mauzoleum Pakhlavan Makhmud, minaret a muzeum Islam Khoja, páteční mešita a palác Tač-chauli. Po prohlídce volný čas na odpočinek nebo nákupy suvenýrů. Nocleh v hotelu.

 

8. DEN: ČT 17.10. Chiva – Chórezm – Nukus

Po snídani výlet k archeologickým památkám starověkého Chórezmu (150 km), kde navštívíme starověké sídliště Toprak-Kala, které bylo hlavním městem Chórezmu, kde byly objeveny nástěnné malby, mince a archivy. Je součástí tzv. „oázy padesáti pevností“. Dále se podíváme na Ayaz-Kala – jednu z největších pevností (2. století n.l.) a na pevnost Kysyk-Kala z antické historie.

Poté následuje transfer do Nukusu. V Nukusu navštívíme slavné Muzeum Savizkiy. Nocleh v hotelu.

 

9. DEN: PÁ 18.10. Nukus – Mujnak – Aralské jezero

Po snídani odjezd směrem na Mujnak (3 hod.). První zastávka bude ve městě Mujnak, kde si prohlédneme „Hřbitov lodí“, bývalý přístav s opuštěnými loděmi v písku, a navštívíme Muzeum regionálních studií Mujnak. Mujnak je město na severu uzbecké autonomní republiky Karakalpakstán. Dříve to byl námořní přístav na Aralské jezeře. Dnes je vzdálen cca 150 km od vody, a proto je destinací „katastrofického turismu“. Oběd v národním uzbeckém domě. Pokračovat v jízdě budeme po rozlehlé Ustjurtské plošině. K Aralskému jezeru dorazíme v pozdních odpoledních hodinách. Cestou bude zastávka na focení kaňonů a dalších přírodních zajímavostí v okolí Aralského jezera. Příjezd do jurtového tábora. Večeře. Nocleh v jurtě.

 

10. DEN: SO 19.10. Kurgancha-Kala – Urga – Kungrad – Nukus – Taškent

Brzy ráno focení východu slunce a poté snídaně. Po snídani jízda džípy na návštěvu osady Kurgancha-Kala pocházející ze 13. století. Cestou uvidíme zbytky majáku, projdeme se kolem ruin opuštěné osady Urga. Následuje fotozastávka u jezera Sudochie. Oběd v Kungradu v místní restauraci. Po obědě na cestě do Nukusu zastávka v památném archeologickém komplexu Mizdakhan. Příjezd do Nukusu. Transfer na místní letiště na večerní/noční let do Taškentu. Nocleh v hotelu.

 

11. DEN: NE 20.10. Taškent

Po snídani okružní jízda Taškentem: Divadelní náměstí, Khast Imam Komplex, tržnice Chorsu (zde je nejlepší možnost nákupu typických místních produktů, suvenýrů a dárků), řemeslnické dílny a velmi krásné stanice metra. Pozdní večeře s možností dobalení kufrů, převlečení apod. V pozdních večerních hodinách transfer na letiště.

 

12. DEN: PO 21.10. Taškent – Praha

V brzkých ranních hodinách odlet zpět do Prahy, s přestupem v Istanbulu.

Cena zahrnuje:

Letenku Praha – Taškent – Praha (s přestupem), přelet Nukus – Taškent, 10x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelích 3* nebo penzionech a jurtě (3-4 pax v jedné jurtě), polopenze dle programu, 2x oběd, všechny transfery po cestě klimatizovaným autobusem, česky hovořícího průvodce, vstupy do objektů dle programu s místním průvodcem, folklorní večer v Buchaře, jízda jeepy u Aralského jezera, pojištění CK dle zákona č.159/1999.

Cena nezahrnuje:

Komplexní cestovní pojištění (balíček A60 Pandemic 130 Kč/os./den), osobní výdaje, strava a nápoje mimo program, fakultativní vstupy, spropitné.

Minimální počet účastníků:

6 účastníků minimálně
CK si vyhrazuje právo na změnu programu.

Základní informace o destinaci:

Uzbekistán je pro nás Středoevropany skutečnou exotikou. Snoubí se zde dávná historie velbloudích karavan putujících po Hedvábné stezce dále na východ se slávou někdejších chánů a emírů. Jejich mauzolea, mešity, minarety a medresy vás okouzlí nejen svojí monumentalitou, mozaikovou výzdobou, ale i duchovním rozměrem. Nádherná, bájná města jako Samarkand, Buchara, Chiva jsou oázami v poušti . Dějiny odkazují na časy, kdy tato oblast byla centrem vzdělanosti celé střední Asie. Bezkonfliktně se zde od 9. století střetávaly různé náboženské směry až do 13. století , kdy oblast zničila vojska Čingischána. Bohatství architektury, orientální životní styl obyvatel, výtečná kuchyně i moderní živé velkoměsto Taškent vám připraví neopakovatelné zážitky.

Poloha:

Uzbecká republika je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou Afghánistán a Turkmenistán na jihu, Kazachstán na severu a Kyrgyzstán a Tádžikistán na východě. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik SSSR, nezávislost získal v roce 1991.

Rozloha:

447 400 km2

Státní zřízení:

republika v čele s prezidentem. Dlouhých 27 let vládl prezident Islam Karimov, až do své smrti 2. září 2016. Režim v zemi byl dosud považován za diktátorský. Opozice ze strany muslimských radikálů je stíhána státní policií.

Obyvatelstvo:

cca 31,6 mil., nejlidnatější země střední Asie. Uzbekové tvoří s 84% většinovou populaci, dále jsou zastoupeni 2,8 % Rusové, 5% Tádžikové, 2% Kazaši, Karapalkové a další.

Hlavní město:

Taškent (cca 2,2 mil. obyv.).

Jazyk:

oficiální uzbečtina, dále ruština.

Měna a kurzy:

AKTUÁLNÍ KURZ: 1000 UZS = cca 2,30 CZK, 1 USD = cca 11.050 UZS, 1 EUR = cca 10.644 UZS (27.9.2022)

Podnebí:

konti nentální, chladné zimy a horká léta (až + 45°C), málo srážek.

Místní kuchyně:

využívá zejména skopové, ale i vepřové maso, jen zřídka ryby, které se v místním počasí brzy kazí. Ochutnejte národní jídlo pilaf (skopové maso s rýží) a polévku šurpu. Skvělé jsou místní žluté melouny, granátová jablka či churma, popíjí se osvěžující airan (kefír ředěný sodovkou) nebo čaj. V oblibě je konzumace sušených meruněk (urjuk) a medových cukrovinek čakčak (ořechy obalené ve zkaramelizované hroznové šťávě). Neznámé jsou přílohy, většinou se jí samotné maso (vynikající specialitou je šašlik neboli špíz) s dušenou zeleninou nebo jen chlebovou plackou.

Suvenýry:

země je rájem dekorativní keramiky, která nemá ráz kýče, tepané mosazné konvice a čajové soupravy soutěží o vaši pozornost s orientálními tepanými šperky (visací zvonící náušnice a náhrdelníky). Typickým suvenýrem jsou i místní čtverhranné pokrývky hlavy tzv. ťubetějky, umělecké malby na hedvábí či velbloudí kůži a samozřejmě orientální koření všeho druhu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Od 1.2.2019 mohou občané ČR cestovat do Uzbekistánu bez víz, pobyt však nesmí přesáhnout 30 dní.

Časové pásmo:

posun + 4 h oproti SEČ.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu